Kategorie
LifeIsBrutal

Serwer proxy jako sposób zabezpieczenia swojej anonimowości w internecie?

Zanikający stopień anonimowości naszych działań w internecie jest tematem powracającym cyklicznie w debacie publicznej. Społeczeństwo jest zazwyczaj wstrząśnięte aferami takimi jak Cambridge Analytica. W końcu jak firma może bezkarnie obracać naszymi danymi osobistymi i sprzedawać je jak gruszki w supermarkecie?

Oburzenie bierze się oczywiście z tego, że bardzo nieliczni użytkownicy sieci faktycznie rozumieją, co oznacza zaakceptowanie regulaminu podczas rejestrowania konta. Realia współczesnego internetu wyglądają tak, że za darmowe konto na Facebooku i darmowy dostęp do usług Google wbrew pozorom płacimy. Właśnie za pomocą naszych danych. Walutą jest prywatność, która ma ogromną wartość z marketingowego punktu widzenia.

Nie jest to szczególnie szkodliwa umowa. W dodatku dzięki temu reklamy dopasowują się nieco bardziej trafnie do naszych potrzeb. Ale nie zmienia to faktu, że nie musimy się wszyscy na taki status quo godzić. Istnieje kilka popularnych sposobów zapewnienia sobie anonimowości w internecie. Jednym z nich jest serwer proxy. Pytanie tylko czy rzeczywiście jest to sposób bezpieczny?

Zabezpieczenie swojej aktywności poprzez skorzystanie z serwerów proxy

Zabezpieczenie swojej aktywności w sieci może się odbywać np. poprzez skorzystanie z usług serwerów proxy. Których w sieci jest całe mnóstwo i zazwyczaj da się z nich skorzystać w pełni za darmo. Jeśli usługa jest darmowa, to zapewne odbywa się to drogą jakiegoś kompromisu i tak jest niestety też w tym przypadku.

Jak działa serwer proxy?

Serwer proxy pośredniczy w przesyłaniu danych przez nasz komputer. W taki sposób, że dane docierają najpierw na serwer, a dopiero potem do miejsca przeznaczenia. Dzięki temu, w teorii, niemożliwym jest wyśledzenie adresu IP naszych danych. Są z tym dwa duże problemy. Pierwszy jest taki, że korzystanie z proxy drastycznie spowolni naszą aktywność w internecie. Bo wspomniane pośrednictwo trwa po prostu bardzo długo ze względu na przeciążenie serwerów. Drugi jest już poważniejszy: połączenie z serwerem proxy często nie jest w żaden sposób szyfrowane. A to oznacza mniej więcej tyle, że jest ono bardzo łatwe do przechwycenia lub przynajmniej monitorowania ze strony osób niepożądanych.

Czy serwer proxy jest bezpieczny?

Serwer proxy nadaje się więc wyłącznie do odwiedzania mało rozbudowanych stron, które mają na przykład blokadę regionalną. Kategorycznie nie wolno logować się za ich pośrednictwem na strony internetowe. Ryzyko przechwycenia danych do logowania jest wtedy wyższe nawet niż podczas standardowego przeglądania internetu.

Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo złożonym zagadnieniem. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć, że skorzystanie z usług serwera proxy w celu zabezpieczenia stanowi po prostu ślepy zaułek. Proxy jest w najlepszym razie ciekawostką! W żadnym razie nie można proxy traktować poważnie w kwestii zapewniania sobie bezpieczeństwa i anonimowości. O wiele lepiej jest skorzystać z usług serwerów VPN. Które również pośredniczą w wysyłaniu danych, ale dodatkowo szyfrują wszystkie połączenia za pomocą przyjętych na całym świecie rozwiązań. Wykorzystuje je nawet w armia amerykańska. Na swoim bezpieczeństwie zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *