Kategorie
Fotobrednie

Photoshop jakie ma alternatywy?

Photoshop to najpopularniejszy program do profesjonalnej obróbki zdjęć i tworzenia efektownych grafik, niestety jest płatny a jego obsługa bywa dla amatora bardzo skomplikowana. Ilość możliwości w programu często nie jest wykorzystywana przez osoby, które potrzebują oprogramowania graficznego na użytek amatorski, domowy, okazjonalny.

Co zamiast Photoshopa

Na rynku istnieje wiele alternatyw dla Photoshopa, tak odpłatnych jak też nieodpłatnego oprogramowania graficznego. Darmowe nie zawsze oznacza gorsze. Mnóstwo darmowych programów posiada liczne opcje podobne do Photoshopa. Jak się okazuje świetną alternatywą dla Photoshopa jest GIMP. To program przede wszystkim do edycji zdjęć. Pozwala na złożoną edycję kolorystyczną, prace na warstwach jak i korzystanie z rozmaitych filtrów. Ponadto w GIMP-ie można usuwać części kadru, nadawać przezroczystość itp. Plusem GIMP-a jest też to, iż jest dostępny po polsku. Polskie menu ułatwia edycję. Użytkownicy narzekają jednak na brak opcji obróbki plików RAW oraz dość zawile menu. Mimo wszystko szukając programu graficznego i nie chcąc inwestować w Adobe Photoshop to właśnie GIMP jest rozwiązaniem optymalnym.

Paint.NET kontra kombajn Photoshop

Paint.NET to program który zna chyba każdy, jednak nie wszyscy go cenią i lubią, niemniej jest to doskonałe narzędzie graficzne. Jak się okazuje można od niego wymagać więcej niż podstaw. Wydawać się może, że zwyczajny Paint.NET nie może dorównywać ani mierzyć się z gigantem jakim jest Photoshop. Nic bardziej mylnego. Paint.NET to coś więcej niż systemowy Paint. Służy przede wszystkim obróbce fotografii na poziomie zaawansowanym. W Paint.NET możliwa jest praca warstwami jak też stosowanie efektów specjalnych. Zaletą tego programu jest intuicyjna obsługa w języku polskim.

Polecamy: Możliwości wykorzystania fotografii cyfrowej

Wiele opcji do wyboru

Poza najpopularniejszymi konkurentami Photoshopa mamy do wyboru szereg mniej znanych a zróżnicowanych pod kątem funkcji programów graficznych bez konieczności kupowania licencji. Jedną z ciekawszych propozycji jest Adobe Photoshop Fix. To rodzaj aplikacji mobilnej na smartfona lub tablet, dzięki której można każde zdjęcie poddać profesjonalnej, ciekawej obróbce. Między innymi korzystając z tej aplikacji można poprawić rysy twarzy, kolorystykę fotografii czy dokonać retuszu i zmiany ekspozycji zdjęcia. Atutem programu jest kompatybilność między innymi z Photoshop Lightroom. Kolejną z zalet jest dostępność polskiego menu. Pewnym utrudnieniem natomiast jest konieczność rejestracji aby zyskać dostęp do aplikacji, która jednak jest bezpłatna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *