Kategorie
Webmaniak

Kopia zapasowa danych i dotkliwe konsekwencje jej braku

Niewątpliwie internet to ogromna przestrzeń do wyrażenia siebie, dla biznesu czy rozrywki. Niemniej chcąc korzystać z dobrodziejstw działalności online trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie są wpisane w korzystanie z internetu. Przede wszystkim nie można zakładać że nas to nie dotyczy. Ponieważ możemy się w ten sposób łatwo przeliczyć. W rezultacie odzyskanie utraconych danych może być nierealne lub wyjątkowo kosztowne. Nie warto więc ryzykować, tylko dlatego że się nam nie chce, że nie pomyśleliśmy, dlatego że kopia zapasowa danych wymaga od nas czasu inwestycji, wysiłku.

Czarny scenariusz

Każdego dnia uzupełniasz blog, aktualizujesz stronę aż pewnego dnia nic nie działa, nie możesz się do portalu zalogować. Wpadasz w panikę i co teraz? Jeśli okaże się iż dorobek wielu lat przepadł warto móc mieć możliwość sięgnięcia po jego kopie zapasową. Nawet jeśli utracimy dane sprzed tygodnia to nic wielkiego w porównaniu ze stratą całości strony.

Dlatego właśnie kopie zapasowe strony internetowej warto robić jak najczęściej w kilku egzemplarzach. Dodatkowo umieszczając je w różnych miejscach zwiększamy bezpieczeństwo danych na wypadek awarii. Co prawda hostingodawcy oferują usługi automatycznego backupu, jednak nie poleca się polegać jedynie na tej usłudze. Najczęstszą przyczyną utraty danych strony www jest awaria hostingu lub wirus infrastruktury hostingu. Co za tym idzie nasza kopia zapasowa danych zwykle również ulega uszkodzeniu, jest niedostępna lub zainfekowana złośliwym kodem.

Chociaż coraz częściej piszemy w Internecie własne blogi, tworzymy strony i portale internetowe, staramy się by były atrakcyjne, obszerne by skupiały społeczność. To niestety nie wszyscy autorzy biorą pod uwagę zagrożenia w sieci jakie czyhają na ich twórczość. Każda strona internetowa narażona jest na awarie i to niekoniecznie z winy administratora, czy też osób celowo działających na niekorzyść witryny. Wirusy, jak też światowe awarie to codzienność internetowa. Dlatego też kopia zapasowa strony internetowej winna być podstawą działalności online.


Częsta kopia zapasowa danych pomoże uniknąć szkód

Uniknąć szkód związanych z utratą danych można tworząc kopię zapasową strony internetowej, zwanej też backupem. Kopia zapasowa pozwala odtworzyć dane i przywrócić działanie stronie www. Należy jednak pamiętać iż backup należy wykonywać stosunkowo często, zwłaszcza kiedy stronę internetową uaktualniamy często. Dodając do witryny zdjęcia, funkcjonalności, treści koniecznie wykonajmy backup. Po skorzystaniu z kopii zapasowej niestety ale odzyskamy dane tylko te które widniały na stronie w chwili wykonania kopii. Późniejsze zmiany i treści dodane niestety same się nie zapisują w kopii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *