Kategorie
LifeIsBrutal

Jak być anonimowym i utrzymać kontrolę nad danymi na swój temat?

Internet jest w dzisiejszych czasach dosłownie zdominowany przez wielkie korporacje, które dyktują mu warunki i wprowadzają nowe trendy. Firmy takie jak Google i Facebook oferują całe mnóstwo darmowych usług. I tylko nieliczni biorą pod rozwagę to, jak taki stan rzeczy jest w ogóle możliwy. Po głębszej analizie okazuje się, że darmowe usługi gigantów technologicznych są tak naprawdę płatne. Z tym że opłaty uiszczamy w sposób skrajnie odmienny od standardowego. Walutą w takich transakcjach jest nasza prywatność i zgoda by przestać być anonimowym w sieci.

Algorytmy zbierają dane na nasz temat, badając i wyciągając wnioski z naszej aktywności w sieci internetowej. Następnie na ich podstawie dopasowują wyświetlane nam reklamy, próbując jak najcelniej dopasować je do naszego gustu. Stygmatyzowanie osób, które godzą się na taki wygodny układ, trochę mija się z celem. Ponieważ korzyści są w końcu niebagatelne i dla wielu ludzi może to być w pełni sprawiedliwy układ.

Nie oznacza to jednak, że dostrzeganie zagrożeń z tym związanych jest oznaką technofobii i zacofania. Każdy ma prawo czuć, że sztuczna inteligencja nie powinna podglądać jego aktywności w sieci. Szczęśliwie, nadal istnieje mnóstwo sposobów na to, by się przed takim niechcianym wyciekiem zabezpieczyć.

VPN sposób jak być anonimowym

Podstawą zapewnienia sobie względnej anonimowości w sieci jest zaopatrzenie się w VPN, czyli wirtualną sieć prywatną. Dobra usługa tego typu zazwyczaj jest płatna, ale pieniędzy wydanych w ten sposób absolutnie nie da się pożałować.

VPN pośredniczy w każdym połączeniu nawiązywanym przez urządzenie – dane, które wysyłamy, VPN przechwytuje i wysyła jako swoje, zacierając w ten sposób ślad po nadawcy. Mało tego, połączenia są dodatkowo szyfrowane i to przy użyciu najlepszych algorytmów szyfrujących z AES-256 na czele, który stosuje między innymi w amerykańska armia. VPN zapewnia nam bezpieczeństwo w sieci i niemal totalną anonimowość.

Darmowe alternatywy

Ktoś mógłby w tym momencie stwierdzić, że przecież są darmowe alternatywy. Przeglądarka Opera ma wbudowany w pełni darmowy VPN. Ale jego wydolność jest dramatycznie niska i wystarczy jedynie do użytkowania najprostszych stron internetowych.

Funkcjonują również serwery proxy, które anonimowość dostarczają. Ale połączenia za jego pośrednictwem nie są zabezpieczone w jakikolwiek sposób. Przez to w skrajnym stopniu zagrożone przechwyceniem przez osobę niepożądaną.

Jest również sieć TOR, która zapewnia anonimowość i jest bezpieczna. Trzeba jednak mieć przy tym na uwadze, że jest to usługa o bardzo ponurej renomie. Która działa w dodatku bardzo powoli, bo całą jej infrastrukturę utrzymują ochotnicy robiący to całkowicie za darmo.

Wygodne zamienniki

Osoby o najbardziej radykalnym podejściu, by być anonimowym powinny nie przebierać w środkach i po prostu usunąć swoje konta z mediów społecznościowych. Dla wielu usług świadczonych przez Google i Facebooka istnieją bardzo wygodne zamienniki. WhatsApp zamiast Messengera, Firefox zamiast Chrome, DuckDuckGo jako wyszukiwarka.

Dbanie o swoją anonimowość jest prawem należnym każdemu użytkownikowi internetu. Dlatego każdy powinien rozumieć, że ma prawo powiedzieć wielkim korporacjom „nie” i nie dawać im dostępu do swoich danych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *